Основні елементи  Кожен виріб при в'язанні коротким гачком починається з першої петлі. Нитку від клубка кладуть на вказівний палець лівої руки, кінцем до себе, притримуючи її великим пальцем. Гачок вводять під нитку на пальці справа наліво і повертають його зліва направо, не виймаючи гачок з кільця, що утворилося, підхоплюють нитку від клубка і протягають її через кільце. На гачку виходить перша повітряна петля, петля під гачком повинна бути затягнута. Не виймаючи гачка з петлі, знову підхоплюють нитку з пальця лівої руки і протягають її через петлю на гачку. Другу повітряну петлю і всі наступні петлі ланцюжка в'яжуть так само. В'язання будь-якого зразка або виробу починається ланцюжком з повітряних петель. Виконуючи модель одягу, для ланцюжка використовують нитки і гачок вдвічі товще, ніж при в'язанні всього виробу. Завдяки цьому низ виробу не буде стягнутий, збільшується міцність краю.
Увага: нитка, що йде від клубка, називається робочою ниткою!
Є ще один спосіб набору першої петлі:
Покладіть робочу нитку від клубка на вказівний палець лівої руки й оповивши нею великий палець так, щоб її кінець був зверху, візьміть гачок у праву руку і підтримуючи нитку і її кінець іншими пальцями лівої руки, введіть гачок знизу вгору в петлю на великому пальці, потім захопіть ним нитку з боку пальців, протягніть її через петлю на великому пальці, одночасно звільнивши її від нитки, і злегка затягніть петлю. Так виконують ланцюжок з повітряних петель.
Починаючи в'язати кожен новий ряд візерунка, роботу повертають зліва направо: остання петля нижнього ряду стає першою петлею нового ряду. Щоб усі ряди по висоті були однаковими і край виробу не стягувався, в'яжуть ще одну або кілька повітряних петель в залежності від того, які стовпчики будуть у цьому ряді. Ці петлі називаються петлями підйому або повороту, в ряді вони пров'язуться один раз на початку (перед стовпчиками без накида завжди в'яжуть одну петлю підйому, перед стовпчиками з накидом - дві петлі).
Для того, щоб в'язання було акуратним , прикріплення стовпчиків потрібно виконувати, захоплюючи 2 часточки повітряної петлі. Щоб краще зрозуміти, про що йде мова, розглянемо петлю ланцюжка. З лицьової сторони вона схожа на петлю панчішного в'язання і складається з двох часточок - напівпетель. Між ними проходить третя нитка - часточка петлі. Прикріплюючи стовпчики першого ряду, потрібно захоплювати верхню часточку лицьової частини петлі і виворітну . Для цього рухом гачка "до себе" відсуньте нижню часточку лицьової сторони петлі. Потім направте гачок нагору "від себе" під робочу нитку. У результаті на гачку в момент першого захоплення робочої нитки знаходяться 2 часточки петлі складального ланцюжка. Так в'яжуть по складальному ланцюжку будь-які стовпчики й аналогічно прикріплюють їх до ланцюжків повітряних петель у процесі подальшої роботи з полотном.
Закінчивши в'язання, нитку відрізають і пропускають через останню петлю.
1. Повітряна петля: вкласти нитку навколо гачка в напрямку до себе. Вийшов перший накид (рис.1). Простягніть цей накид через утворену петлю - вийде перша повітряна петля (рис. 2).
 2. Ланцюжок з повітряних петель: ланцюжок з повітряних петель утворює початок будь-якого в'язання гачком. При виконанні ланцюжка вводити в петлі гачок так, щоб він проходив між двома нитками однієї петлі і частина петлі була б під гачком (рис.1 і 2). Намагайтеся вив'язувати петлі рівномірно (рис.3). 3. Стовпчик без накиду: введіть гачок в другу повітряну петлю від гачка, підхопіть робочу нитку і витягніть петлю (рис.1). Знову підхопіть гачком нитку і протягніть її через дві петлі, що знаходяться на гачку (рис.2). Ведіть гачок у наступну повітряну петлю (рис.3). 4. Напівстовпчик з накидом: після початку в'язання (виконання ланцюжка з повітряних петель) зробити накид, ввести гачок у третю від кінця петлю і витягнути петлю (рис.1). Ще раз підхопити гачком нитку і протягнути її через усі три, що знаходяться на гачку петлі (рис.2). Зробити накид і ввести гачок у наступну повітряну петлю. При в'язанні трикотажного полотна напівстовпчиками з накидом гачок вводять за обидві стінки петлі (рис.3). 5. Стовпчик з накидом: після початку в'язання зробити накид, ввести гачок у четверту від кінця петлю (рис.1). Витягнути петлю, знову підхопити нитку і протягнути її через дві перші петлі (рис.2). Тепер на гачку знаходяться дві петлі. Ще раз підхопити гачком нитку і протягнути її через петлі, що залишилися на гачку. Зробити накид і ввести гачок у наступну повітряну петлю. Починаючи з другого ряду, гачок вводять за обидві стінки петлі (рис.3). |